"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Windows 10

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri hakkında bilinmesi gereken noktaları bu makalede değiniyor olacağız.

Her bilgisayar belli bir süre geçtikten sonra yavaşlama belirtileri gösterir. Normalde açılış hızı hızlı olan, programları seri şekilde açabilen pc, artık daha yavaş açılmaya başlar. İşte bu durumlarda bilgisayarı hızlandırma programlarını yada yöntemlerini inceliyoruz.

 

Bilgisayarı Hızlandırmak için Yapılabilecek İşlemler

 

1. Masaüstünde bulunan dosyaları, tek bir klasör içerisinde toplayın.
2. Masaüstü arkaplan resmini kaldırın.Bunun yerine bir düz renk koyabilirsiniz.
3. Windows güncellemelerini sürekli olarak kontrol edin eğer güncelleme gerekiyorsa güncelleyin.
4. Sürücülerin güncel olduğundan emin olun, bunun için SlimDriver programını kullanabilirsiniz.
5. Araç çubuğuna sağ tıklayıp görev yöneticisine girin. Başlangıç sekmesine gelin ve başlangıçta çalışmasını istemediğiniz uygulamaları devre dışı bırakın. Böylece arkaplanda gereksiz uygulamalar çalışmayacağı için bilgisayarınız yorulmaz daha doğrusu daha az yorulur. Aynı zamanda başlangıç hızıda artmış olur.
6. C veya D kullandığınız diski temizleyin ve en az %25 boş alan bırakın. Çünkü disk gereksiz yere şiştiğinde bilgisayarın yavaşlaması normaldir. Geçici dosyaları silmek için görev çubuğundaki arama kutusuna disk temizleme yazın ve sonuç listesinden disk temizleme’yi seçin. Temizlemek istediğiniz istediğiniz sürücüyü ve ardından tamam’ı seçin. Silinecek dosyalar bölümünde silmek istediğiniz dosya türlerini seçin. Dosya türünün açıklamasını görmek için dosya türünü seçin.Tamam’ı seçin. Daha fazla alan boşaltmanız gerekiyorsa sistem dosyalarını da silebilirsiniz. Disk Temizleme aracında, sistem dosyalarını temizle seçeneğini belirleyin. Kurtulmak istediğiniz dosya türlerini seçin. Dosya türünün açıklamasını görmek için dosya türünü seçin. Tamam’ı seçin.
7. Bilgisayara kurmuş olduğunuz programları yeri geldiğinde kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu durumda programı kaldırdığınıza kayıt defterinde programa ait girdiler kalabilir. Kalan bu girdileri silmek için 2 yöntem vardır. Manuel olarak kayıt defterine  kaldırabilirsiniz. Kayıt defterine girmek için başlat menüsünü açıp arama satırına regedit yazın ve enter a basın. Fakat program kullanmak bu uğraşı elimizden alıyor ve kendisi bizim için hallediyor. Bu problemi çözecek birçok program vardır fakat ben size cleaner’ı önerebilirim.

 

PC Cleaner Özellikleri

 • Kayıt defteri temizleyici
 • Pc performans arttırma
 • Sertifikali virüs + Casus yazılım koruma
 • Güvenlik savunması
 • Sistem temizleme
 • Gizlilik koruma
 • Sistem optimize
 • İnternet güçlendirici
 • Ram yönetimi
 • Başlangıç yöneticisi
 • Uygulama kaldırma yöneticisi
 • ActiveX yöneticisi
8. Tarayıcıdan geçmişinizi düzenli olarak silmeye çalışın.Geçmişiniz sabit diskinizde ön belleğe alınır.
9. Bilgisayarınızın yavaşlamasının nedenlerinden biri de pc’nize bulaşan virüsler olabilir.Bunun için bilgisayarınıza virüs programı kurun ve düzenli olarak virüs taraması yapın.Virüs programları bilgisayarı yavaşlatabilir.Bunun için bilgisayarınıza hafif bir virüs programı yükleyin.Bunun için size Avast Free Antivirus ‘ü önerebilirim.
10. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, fan soğutucu alarak ısınma anında bilgisayarınızın yavaşlamasını engelleyebilirsiniz.
11. Kontrol paneli üzerindeki donanım ve ses bölümünden güç seçeneklerini değiştirin, ve yüksek performans ayarının seçili olduğundan emin olun.
12. Fazla kaynak kullanan programları tespit edin.Bu tür uygulamaları tespit etmek için Görev Çubuğuna sağ tıklayarak Görev Yöneticisi seçeneğine tıklayarak uygulamalarınızı kontrol edebilirsiniz.
13. Animasyonları azaltın.Başlat butonuna tıkladıktan sonra arama bölümüne sysdm.cpl yazıp sistem özelliklerini açıyoruz ve gelişmiş sekmesine geçerek performans seçeneğinin altındaki ayarlar butonuna tıklıyoruz.Açılan pencerede işletim sisteminizde kullanılan görsel efektleri görebilirsiniz. Burada en iyi performans için ayarla seçeneğini işaretleyerek daha hızlı bir kullanım deneyimi elde edebilirsiniz.
14. Kullanmadığınız programları denetim masasına girip program ekle/kaldır bölümünden kaldırın.
15. Windows + R tuşlarına basın ve kutuya cmd yazın.Çıkan siyah ekrana CD yazın enter’a basın.Tekrardan CD yazın enter’a basın.Daha sonra TREE yazarak enter tuşuna basın.Bu işlem bilgisayarınızda ne kadar dizin ve dosya varsa tarayacak ve gereksiz olanları silecektir ve bu işlemi yaptığınızda artık bilgisayarınızın dosya yöneticisi daha hızlı çalışacaktır.
16. PC uzun süre açık olduğunda bellek kullanımı artar.Bu durumda bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.
17. Yavaşlık sadece oyunlarda oluyorsa, Game Booster isimli programı kurun.
Bilgisayar hızlandırma yöntemleri ile anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar.Bu maddelerden hariç bildiğiniz etkili pc hızlandırma yöntemleri varsa yorumu yazabilirsiniz.
Yazıyı Paylaşmak İster misin?
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir