"Enter"a basıp içeriğe geçin

TCP/IP Nedir? Nasıl Çalışır? | TCP/IP Katmanları

TCP/IP Nedir?

İki veya daha fazla bilgisayarın birbiriyle iletişime geçmesini sağlayan iletişim protokolü bütünüdür. TCP/IP modeli birçok protokolü içinde bulundurduğu protokol ailesidir.
Protokollere örnek; FTP(Dosya alma/gönderme protokolü), SMTP(Elektronik posta iletişim protokolü), HTTP(Ağ üzerinden web sayfalarının görüntülenmesini sağlayan protokol)

Protokol : Cihazlar arası iletişimde kullanılan ve iletişim kurallarını belirleyen ağ dilleridir.

TCP/IP modeli aynı zamanda, diğer iletişim ağlarında da kullanılabilir. Farklı tipteki bilgisayarları yada istasyonları birbirine bağlayan yerel ağlarda(LAN) kullanılır.

 

TCP/IP modeli 4 katmandan oluşur.

  • Uygulama Katmanı
  • Taşıma(Ulaşım) katmanı
  • Fiziksel(Internet) Katman
  • Ağ(Yönlendirme) Katmanı

 

Uygulama Katmanı

Uygulama katmanında veriyi gönderen uygulama ve uygulamanın kullandığı protokol bulunur. Kullanıcıların uygulamalarına yönelik çeşitli protokoller vardır. Bu sebeple bu katmana, kullanıcının etkileşimde bulunduğu katman denilenebilir. Uygulama katmanında DNS, HTTP, HTTPS, POP3, SMTP, FTP, FTPS gibi protokoller bulunur.

DNS : Alan adı(webkoz.com gibi) ile IP adresini birbiriyle ilişkilendiren sisteme denir.

HTTP : İlk zamanlarda html sayfaları yollamak için üretilen bir protokol olmasına rağmen, sonrasında her türlü verinin gönderimi için kullanılmaya başlanmıştır.

HTTPS : HTTP’nin RSA şifrelemesi ile güçlendirilmiş halidir.

POP3 : E-posta almak için kullanılan protokolinn adıdır.

SMTP : E-posta göndermek için kullanılan protokolün adıdır.

FTP : Dosya göndermek ve almak için kullanılan protokolün adıdır.

FTPS : FTP’nin RSA şifrelemesi ile güçlendirilmiş halidir.

 

Taşıma(Ulaşım) Katmanı

Verinin nasıl gönderileceğinin belirlendiği katmana denir. Veri ve hata kontrolü bu katmanda yapılır. TCP ve UDP bu katmanda yer alır. TCP, UDP’ye göre daha yavaştır lakin daha güvenlidir. Sebebi ise TCP verinin iletilip iletilmediğini kontrol eder. Biraz daha açmak gerekirse; TCP ile veriler gönderilmeden önce, iletişime geçecek taraflar, aralarında bir bağ oluşturmak zorundadır. TCP klasik veri aktarımında, UDP ise medya aktarımında kullanılır.

 

Ağ Katmanı

Bu katmanın görevi bir üstteki katmandann gelen bilgilerin internet ortamına iletilebilmesi için; gerekli olan tüm fiziksel katmanların bilgilerini, yer alan ağı bilgilerini ve geniş alan ağı bilgilerini düzenlemektir.

 

Fiziksel Katman

IP katmanı olarak da bilinen bu katmanda, kaynak bilgisayarın ve verinin gideceği hedef bilgisayarın bilgileri veriye eklenir ve bu katmandan yönlendirilir.

Yazıyı Paylaşmak İster misin?
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir