"Enter"a basıp içeriğe geçin

C# Repository Pattern Ve UnitOfWork Pattern Kullanımı

Bu yazıda repository pattern ve unitofwork pattern tasarım kalıbını inceleyeceğiz.

Repository Pattern Ne İşe Yarar?

Bu desenin kullanılmasının sebebi veri okuma, veri ekleme, veri silme ve veri güncelleme gibi işlemleri yapmak için oluşturduğumuz kodların kullanabilirliğini sağlamaktır.

Biraz daha açıklayıcı olması açısından küçük bir örnek verelim.
Veritabanında 10 tablomuz olduğunu varsayalım. Biz her tablo için CRUD işlemi yapacak olursak; her tablo için ekle methodu, sil methodu, güncelle methodu, listele methodu gibi şeyleri tekrar tekrar yazmak zorundayız.
Burada repository patterni projemize uyguladığımızda ise bir sınıf ile tüm tabloların CRUD işlemlerini yapabileceğiz. Böylece sorgu ve kod tekrarından kurtulmuş olacağız.

 

UnitOfWork Pattern Ne İşe Yarar?

Unitofwork, veritabanı ile yapılacak tüm veri işlemlerini bir kanal aracılığıyla gerçekleştirmeye ve verileri hafızada tutmaya olanak sağlar. Bu sayede toplu halde işlem gerçekleştirip veritabanına kaydetme imkanı doğar. Yada bu toplu işlemleri gerçekleştirirken hata alınması durumunda geri alınabilme imkanı söz konusu olur.

Unit of Work deseni tek başına kullanılabileceği gibi repository pattern veya identity map pattern ile de kullanılabilir.

 

Repository Kalıbının Yapısı

Repository, add, remove, get, getAll, find gibi methodların bulunduğu bir sınıftır.

Bu sınıf içersinde saveChanges methodu bulunmamaktadır. Çünkü bu sınıfın görevi veritabanını güncellemek değildir. Bu sınıf üzerinde işlemler gerçekleştirilir ve hafızada tutulur. Değişikliklerin veritabanına aktarılması rolünü ise unit of work tasarım kalıbı üstlenir.

Bu iki deseni projeye uyarladığımızda alt yapımızı sıkı sıkıya bağlı olmadan gevşek bağlanmış bir şekilde geliştirmiş olacağız. Ayrıca orm’yi de bağımsız hale getirmiş oluruz.

Bu konu ile ilgili çekmiş olduğum videoyu izleyeyerek konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz.
Not : Bu videoda sadece patternleri projeye ekleme işlemlerini gösterdim. Youtube kanalımdaki kütüphane programı video eğitim serisinde bulunan kategori ekleme, silme, güncelleme ve listeleme videolarını izleyebilirsiniz.

Bu yazıda repository pattern ve unitofwork pattern tasarım kalıbları ne işe yarar ve repository pattern kalıbının yapısı adlı başlıklara değindik. Youtube’a yüklediğim video ile bu konuya biraz daha açıklık getirmeye çalıştım. Beğeneceğinizi düşüyorum.Bir diğer yazıda görüşmek dileğiyle.

Yazıyı Paylaşmak İster misin?
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir