"Enter"a basıp içeriğe geçin

Router Nedir? Modem Nedir? Repeater Nedir?

Router nedir, modem nedir,  repeater nedir aralarındaki farklar nedir bu yazıda bu başlıklara değiniyor olacağım.

 

Modem Nedir?

Modem Nedir? Modem Ne İşe Yarar?
Modem

Modem, evinizde yada ofisinizde internet bağlantısı olması için gerekli cihaza denir. Bu cihaz, internet servis sağlayıcısının alt yapısından internetin gelmesini sağlar. En yakın kaynaktan modem’e kablo(Fiber/DSL) çekilir. Modem, gelen interneti, ethernet kablosu ile bilgisayara yada router cihazına dağıtır.

İnternet servis sağlayıcıları, telefon hattı, uydu, fiber kablo yada kablosuz bağlantı gibi farklı yöntemlerle veri aktarımı yapabilirler. Bu sebeple gelen sinyali veriye dönüştürecek bir modeme gereksinim vardır.

Modem’in farklı tipleri vardır. Örneğin internet servis sağlayıcısının alt yapısından modeme gelen internet, dsl ile geliyorsa, dsl modem olması gerekir. Eğer fiber ile geliyorsa fiber destekli bir modem olması gerekir.
Bazı modem türleri ise her ikisini de desteklemektedir.

 

Router Nedir?

Router Nedir? Router Ne İşe Yarar?
Router(Yönlendirici)

Router farklı cihazları yada ağları birbirine bağlayan, ağ trafini yönlendiren cihazdır.

Birden fazla ağın yada bilgisayarın birbirleri arasında verilerin sorunsuz bir şekilde iletilmesi için ve verinin(data) teslim edileceği yolun belirlenmesi için yönlendirici cihazları kullanılır. Yönlendirici, bağlantı kurduğu tüm cihazlara ve ağlara IP adresi atayarak elemanları tanımlamış olur. Router sayesinde mesafa fark etmeden farklı IP gruplarındaki elemanlar birbirleriyle iletişime geçebilir ve veri alışverişi yapabilir. Bu sayade uzaktaki bir cihaza yada ağa, yan odadaymış gibi bağlanılabilir.

Yönlendiriciler kablolu yada kablosuz olarak kullanılabilirler.
Günümüzde çoğu kullanıcılar wifi router ile kablosuz bağlantı kurarak, hem ağ bağlantısını ve yönlendirmesi yapmakta hem de internet ağının kapsama alanını genişletmektedir.

 

Modem ve Router Arasındaki Farklar Nelerdir?

Modem ile router arasındaki temel fark, router pc’leri yada ağları birbirine bağlar ancak internet erişimi sağlamaz. Modem internet erişimi sağlayan cihazdır. Routerın internete ulaşması için modeme bağlantısının yapılmış olması gerekir.
Modem ile router arasındaki bir diğer fark ise; modemin tek bir IP alması, routerin her cihaz için farklı IP atamasıdır.
Routerin çalışabilmesi için internete bağlı olmasına gerek yoktur.

 

Repeater(Tekrarlayıcı) Nedir?

Repeater Nedir? Repeater Ne İşe Yarar?
tekrarlayıcı

Repeater, menzil arttırmak için üretilmiş bir cihazdır. Diyer bir deyiş ile büyük bir ağ ortamında bir veriyi bir uçtan bir uca sorunsuz bir şekilde göndermesini sağlayan cihazdır. Günümüz teknolojisinde repater’ın, kablolu ve kablosuz bağlantılar için kullanılan çeşitleri mevcuttur.

Repeater; evlerde, cafelerde, ofislerde kısacası internetin olduğu her yerde wifi ağını mesafesini arttırmak için kullanılabilir.

Yazıyı Paylaşmak İster misin?
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir