"Enter"a basıp içeriğe geçin

LAN Nedir? WAN Nedir? WLAN Nedir? | Ağ Türleri

LAN Nedir?

LAN Nedir?
LAN Nedir?

En çok bilinen ağ türüdür. Dış bağlantılar hariç, en az iki cihazın birbiri arasında doğrudan kurduğu bağlantıya LAN(Local Area Network) denir. Server, bilgisayar, ve yazıcı gibi temel bileşenlerden oluşan ağ türüdür diyebiliriz. Modem ve ya router ile birden fazla cihazın local ağ üzerinde kurduğu bağlantı da LAN(Local Area Network – Yerel Ağ Bağlantısı) olarak tanımlanır.

Paylaşımlı bir dosya ortamı oluşturmak için, verileri bir diğer bilgisayara aktarmak için, yazıcıya çıktı göndermek için, multiplayer oyun oynayabilmek için lan bağlantısı kurulabilir.

 

LAN Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?

  • Yazıcı ve tarayıcı
  • Ethernet kartı olan donanımlar
  • Kart okuyucular
  • IP ve normal kameralar
  • Depolama ürünleri
  • Parmak okuyucular

 

WLAN Nedir?

WLAN Nedir?
WLAN Nedir?

Kablolar yerine radyo dalgaları üzerinden kurulan ve veri aktarımı yapan bağlantıya denir. WiFi ise WLAN oluşturmak için kullanılan teknolojidir. WLAN(Wireless Local Area Network)’ın türkçe karşılığı kablosuz yerel ağdır. LAN gibi ethernet standartlarına uygun çalışmaktadır.
Akıllı telefonlar, tabletler, laptoplar gibi kablosuz ağ cihazlarının lan ve internet ile haberleşmesini sağlar.

 

WAN Nedir?

WAN Nedir?
WAN Nedir?

WAN(Wide Area Network) tüm küçük ağların toplandığı bir ağ kümesidir. Türkçede karşılığı geniş alan ağları adı olarak tanımlanır. Diğer ağ türlerine göre daha yavaş çalışır. Farklı noktalardaki LAN’ların birleşiminden oluşurlar. İnterneti halka açık ağlarda, WAN ağlara örnek olarak verilebilir. En güzel örnek internettir, her evdeki PC’ler birer LAN oluşturur. LAN’ların birleşimi ile internet oluşur.(WAN oluşmuş olur.)

 

VPN Nedir?

VPN, fiziksel olarak var olmayan sanal ağdır. Bilgisayarınız ile internete bağlanmak istediğinizde başka bilgisayar üzerinden bağlanırsınız, yani farklı bir IP ile bağlanırsınız. Böylece internet üzerindeki bilgileriniz, izlenemez.

 

PAN Nedir?

Yaklaşık olarak 100 metreye kadara oluşturulabilen kişisel ağa denir. Kablosuz USB, bluetooth yada telefondan paylaşıma açılan internet PAN ağ türüne örnektir.

 

CAN Nedir?

Şirketin kendi içinde oluşturduğu ağ yada bir üniversitenin yine kendi içinde oluşturduğu ağ CAN ağdır. Ana firewall’ın arkasında birkaç LAN bağlantısı vardır ve sınırlı bir internet erişimine sahiptirler.

 

SAN Nedir?

SAN ağ türü, genel olarak veri depolama merkezlerini birbirine fiber kablo ile bağlayarak oluşturulan ağlara denir.

Yazıyı Paylaşmak İster misin?
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir