"Enter"a basıp içeriğe geçin

İzlenmesi Gereken Filmler – En İyi Filmler

Arkadaşlar merhaba. Bu yazımda izlediğim ve izlemekten keyif aldığım filmleri sizlerle paylaşıyorum. Bu başlık altında hoşuma giden filmleri eklemeye devam edeceğim. Sizinde izlediğiniz ve izlemekten keyif aldığınız filmler varsa film adını yorumlarda belirtebilirsiniz.
İzlenmesi Gereken Filmler
İzlenmesi Gereken Filmler | Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

İzlenmesi Gereken En İyi Filmler Listesi

1 – Zindan Adası

İki dedektif, akıl hastanesinden bir hastanın kaçması üzerine soruşturma yapmak için bu bölgeye gider. Bu hastanede tehlikeli akıl hastaları bulunmaktadır. Herşey “Shutter Adası” adındaki bölgede konuşlanan “Ashecliffe” adlı akıl hastanesine vardıklarında başlar. Esrarengiz olaylar işleri gittikçe zora sokar. Filmin başrölünde “Leonardo Di Caprio” yer alıyor.
Filmin sonunu kestirmesi zor, bence bir filmin en önemli özelliklerinden biri de bu. Listelediğim filmler içerisinde en çok hoşuma giden, sonuna kadar merakla izlediğim filmlerden bir tanesi.

 

2 – Başlangıç

Başlangıç filmi, doğaüstü olayların yer aldığı ama bir o kadar da gerçekçiliği hissettiren, bir bilim kurgu filmidir.Başrolünde “Leonardo DiCaprio” oynamaktadır. Bu filmde “Dom Cobb” adıyla, yetenekli bir hırsız rolüyle karşımıza çıkıyor lakin sıradan bir hırsızlık değil. Uzmanlık alanı zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltındaki derinliklere inerek değerli sırları çalmaktır. Bu mahareti onu uluslararası bir kaçak durumuna düşürmüştür, bu da sevdiği birçok şeye malolmuştur. Bu durumdan sıyrılmak isteyen Dom Cobb’un eline bir fırsat geçer. Ona hayatını geri verebilecek bir fırsat. Ama bu sefer durum farklıdır. Görevi, rüya anında bilinç altına girip fikir çalmak yerine, fikri yerleştirmektir.
İzlenmesi gereken en iyi filmlerden bir tanesi.

 

3 – Kanlı Elmas

Eski bir paralı asker olan David Archer ile yerli bir balıkçı olan Solomon Vandy’nin hikayesi…
Ailesinden koparılarak elmas madenlerinde çalıştırılmaya zorlanan Solomon Vandy’nin hedefi ailesine kavuşmaktır. David Archer’ın hedefi ise değerli bir elmas bularak, farklı bir ülkede yeni bir hayata başlayabilmek.
Solomon Vandy’nin madenlerde çalışırken ender rastlanan bir elmas bulur ve David Archer ile yolları kesişir. Sonrasında film daha da hareketlenir.
Filmin başından sonuna kadar keyif aldığım bir film.

 

4 – Köstebek

Film, mafya ve polis teşkilatı arasında geçen savaşı anlatıyor.
Mafya; işlerini kolaylaştırmak ve polisin yapacağı hamleleri öğrenmek için, uzun zamandan beri polis teşkilatına sızmak üzere yetiştirdiği adamını, polis teşkilatının bünyesine dahil eder.
Aynı şekilde polis teşkilatı da mafyanın sonunu getirmek için, yetiştirdiği adamını mafyanın içine sızdırır.
Bir süre sonra iki tarafta, cephesinde köstebek olduğunu anlar.
Polis teşkilatı ve mafya, cephesindeki köstebekleri bulmaya çalışırken, köstebeklerin ölümle burun buruna gelecekleri bir koşuşturma başlar.

 

5 – Diriliş

Uzun bir film olmasına rağmen, izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız filmlerden bir tanesi.
Avcı olan Hugh Glass (Leonardo DiCaprio), gerçekleştirilen bir av gezisinde ayının saldırısına uğrar ve ölümcül derecede yara alır.Bunu gören diğer avcılar hemen müdahale ederler fakat hayata tutanabileceğine dair umudunu yitirirler. Hal böyle olunca, öldüğünde mezarını yapsın diye, Hugh’un başına para karşılığında bir avcı dikerler. Bu avcı Hugh’un oğlunu öldürür ve onu da orada vahşi doğada yalnız bırakır. Hugh oğlunun intikamını almak için, hayatta kalmaya çalışır ve zorlu yolculuk başlar.

 

6 – Akıl Oyunları

“Akıl Oyunları” adındaki bu film, John Nash adındaki bir matematikçinin hayatını anlatan, birçok ödüle layık görülen, bazı sahnelerinde tüyleri diken diken eden ve düşündüren filmlerdendir.
John Nash’a başarısından ötürü bir burs verilir. Bu burs sayesinde Princeton Üniversitesi’nde öğrenim hayatına başlar. Üniversite yaşantısı boyuncu kız arkadaşı edinmek, çevresini genişletmek, yaşantısı boyunca eğlenmek gibi çoğu aktiviteden geri kalır. Ancak başarılı birisi olduğunu çevresindekilere kanıtlar.
Bir teori üzerinde çalışmaya başlar ve bu çalışmayı kanıtlamak adına detaylandırmaya odaklanır.
Bu çalışmaları yaparken, asosyal bir insan olmanın getirisi olarak çeşitli psikolojik sorunlarla karşılaşmaya başlar.

 

7 – Altıncı His

Film, ölü insanlar gören ve onlarla konuşabilen sorunlu ve içine kapanık bir çocuk ile ona yardım eli uzatmaya çalışan, sorunlu bir psikolog arasında geçiyor.
Kimseye sırrını söylemeyen çocuk, bir süre sonra psikoloğa sırrından bahseder. İlk başta inanmakta güçlük çeken psikolog, belli bir süre sonra çocuğa inanmaya başlar ve bu konuda ona yardımcı olmaya çalışır. Sürpriz sonlu biten filmlerden bir tanesidir.

 

8 – 3 Aptal

“3 Aptal” filmi, Hindistan’ın en önemli okulunda mühendislik okuyan, aynı zamanda okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencinin hikayesidir.
Raju karakteri ailesini fakirlikten kurtarmayı istediği için, Farhan karakteri sevdiği başka bir meslek olmasına rağmen ailesinin zoruyla bu okulu gönderildiği için, Rancho karakteri ise makinelere duyduğu tutkusundan dolayı mühendis olmayı ister. Filmde karşılarına çıkacak olan profesor, onlara bir hayli zorluk çıkaracaktır. Film, eğitim sistemini de sert ve eğlenceli biçimde eleştirmektedir.

 

9 – Leon

Film, 12 yaşındaki masum bir kız(Mathilda) ile bir seri katilin(Leon) hikayesini anlatıyor. Mathilda, anne ve babasını hiç sevmez, en değerli varlığı küçük kardeşidir. Birgün Mathilda markete gittiği sırada, uyuşturucu işleriyle uğraşan babası yüzünden, evlerini mafya basar. Ailedeki tüm bireyleri öldürür. Eve geldiğinde ortamı görünce korkudan, Leon’un kaldığı daireye saklanır. Bu noktadan sonra Leon ile Mathildanın yolları kesişir ve film hareketlenmeye başlar. İzlemekten keyif aldığım, soluksuz izlediğim filmlerden bir tanesi.

 

10. Lucy

Ameraklı genç bir kadın(Lucy), erkek arkadaşının etkisiyle kuryelik yapmaya başlar. Hakkında bilgisi olmadığı bir çantayı koreli uyuşturucu baronuna(Jang) götürmesi gerekmektedir. Ancak Lucy tuzağın ortasında kalır ve Jung tarafından esir alınır. Uyuşturucu baronu Jung, Lucy’nin karnına tehlikeli sentetik bir uyuşturucu yerleştirir ve bu uyuşturucuyu bir şekilde Avrupa’ya götürmesi gerekmektedir. Ancak rehin tutulduğu bölgede, Lucy’nin karnına atılan tekme ile, uyuşturucu vücudu ile tepkimeye girer ve beyninde keskin bir etki oluşur. Lucy artık mental ve fiziksel yeteneklerini aktif olarak kullanabilen, özel güçlere sahip olan birine dönüşür. Bu imkanlara sahip olduğu hissettiğinde, kendisine yapılan bu kötülüğün inkamını almaya çalışır.

 

11 – Avatar

“Titanik”, “Yaratıklar”, “Terminatör” filmlerinin yönetmeni olan James Cameron, aynı zamanda üç boyutlu, en yüksek bütçelik film olan “Avatar” adlı sinema filmininde yönetmenidir.
Film, Pandora adında gezegende kendilerine özgü dilleri ve kültürleri olan, nesli tükenmeye yakın, mavi ve insan görünümlü Na’vi adlı bir halk ile insanlar arasında geçiyor.
İnsanlar, Pandora Gezegeni’nin havasını soluyamadıkları için, sinirsel bağlantı ile kontrol edilebilen, insan ve Na’vi karışımı avatarlar üretirler. Yarı felçli Jake Sully, avatar olarak Pandora’da yaşamaya gönüllü olur. Bir şekilde Na’vi adlı bu halka karışır ve Na’vi prensesine aşık olur. Onu en çok etkileyen şey ise bacakları felçli olmasına rağmen, avatar bedenine girdiğinde eskisi gibi bacaklarını kullanabilmesidir.
Zamanla prenses ile ilişkiye girdikten sonra, ona iyice bağlanır ve insanların amacını unutur. Jake Sully artık Na’vileri öyle benimsemiştir ki, gün geçtikçe Pandora’yı tüketen insanların karşısında durarak, Na’vi direnişine katılır.

 

12 – Esaretin Bedeli

Eşini ve eşinin sevgilisini öldürmek suçundan müebbet yiyen Andy Dufresne, Shawshank hapishanesine gönderilir. İşkence, tecavüz, kavga gibi her türlü kötü koşulların bulunduğu hapishanede, umutlu olabilmek imkansızdır. Andy’nin hayata bağlılığı, ne olursa olsun umudunu yitirmeyişi hapishanedeki kişileri çok etkiler. Öyle ki bir süre sonra parmaklıkların arkasında özgür bir yaşam olabileceğini mahkumlara inandırır. Mahkumlardan biri olan Red lakaplı Elis Boyd ile de arasında sağlam bir dostluk oluşur ve birlikte hapishaneyi güzel bir hale getirmeye çalışırlar.

Yazıyı Paylaşmak İster misin?
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir