"Enter"a basıp içeriğe geçin

DNS Nedir? Proxy ve VPN Nedir?

DNS nedir, proxy, vpn nedir, aralarındaki farklar nelerdir gibi başlıklara bu makalede ayrıntılı olarak değiniyor olacağım.

 

İçindekiler

 1. DNS Nedir?
 2. Domaini Girdiğimizde DNS Domain’e Nasıl Bağlanıyor?
 3. DNS’in Kullanım Amacı Nedir?
 4. Proxy Nedir?
 5. VPN Nedir?
 6. VPN ile Proxy Arasındaki Farklar Nelerdir?
 7. Ne Zaman VPN, Ne zaman Proxy Kullanmalıyım?

 

DNS Nedir?

DNS Nedir? DNS Ne İşe Yarar?
DNS Nedir? DNS Ne İşe Yarar?

İnternetteki her sitenin bir IP adresi vardır. Günlük hayatta bu IP adreslerini aklımızda tutmak bir hayli zordur. DNS(Domain Name System), domain adlarını ve bu domain adlarına karşılık gelen IP adreslerinin kayıtlarını tutar. Örneğin url kısmına google.com(domain) yazdığınızda direk o siteye ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde url kısmına 216.58.214.14(IP adresi) yazarak da google’a ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse DNS’i telefon rehberi gibi düşünebilirsiniz.
Ayrıca http://www.ipsorgu.com/ adresinden domain adını girerek sitenin IP adresini öğrenebilirsiniz.

DNS sunucularının çoğu internet servis sağlayıcılarına aittir ve internet servis sağlayıcıları, bu sunucuları sadece müşterilerine açar. Ancak DNS’i değiştirmek için ücretsiz DNS sunucuları mevcuttur.

 

Domaini Girdiğimizde DNS Domain’e Nasıl Bağlanıyor?

Bilgisayarınızda varsayılan DNS adresini kullanıyorsanız, bilgisayarınız DNS sorgusunu ilk olarak modeme sorar. Modem bu sorguyu internet servis sağlayıcısına yönlendirir(Türk Telekom, Turkcell gibi).

Varsayılan olarak Telokomun DNS sunucusu kullanılıyor(Türkiyede). Bu sebeple bazı sitelere giriş yapmak istendiğinde herhangi bir nedenden dolayı DNS sunucusunda engellenmiş olduğu için, sayfa içerisinde o sitenin erişime yasak olduğuna dair mesaj gösterilir. Siz bu siteye ulaşmak istiyorsanız, DNS’inizi değiştirmelisiniz.

Google dns, yandex dns, opendns gibi halkın kullanımına açık dns sunucularında herhangi bir engelleme bulunmadığı için istenilen siteye ulaşılabilir.

 

DNS’in Kullanım Amacı Nedir?

DNS’in kullanım amacına yukarıda belirttiğim gibi ama bunun dışında, internet üzerinde markalaşma süreci de DNS’in kullanılmasıyla başlamıştır. DNS olmasaydı, firmalar marka adlarının geçtiği domain adreslerini kullanamayacaktı ve markalaşma da imkansız hale gelecekti.

 

Varsayılan Olarak Web Sitesine Erişme Etapları
Varsayılan Olarak Web Sitesine Erişme Etapları

 

Proxy Nedir?

Proxy Nedir? Proxy Ne İşe Yarar?
Proxy ile Siteye Erişme

Servis sağlayıcınızın alt yapısını kullandığınız için, ulaşmak istediğiniz sitenin IP adresine engelleme gelmiş olabilir, bu sebeple siteye erişemezsiniz.
Varsayılan olarak bağlantınız, bilgisayarınızdan modeme, modemden servis sağlayıcınız aracılığıyla web sitesinin bulunduğu bilgisayara bağlanmak olacaktır.

Proxy(ara sunucu) kullanarak engellenmiş siteye ulaşabilirsiniz.
Proxy ile siteye erişmek istediğinizde, siteye giderken önce ara sunucuya bağlanacaksınız ve servis sağlayıcınız sizi ara sunucuya bağlanıyor olarak görecek böylece engel ortadan kalkacak. Siz erişmek istediğiniz siteye, ara sunucu üzerinden erişmiş olacaksınız.

Proxy sunucunuzda SSL desteği yoksa, proxy ile aranızdaki bağlantı şifrelenmez ve servis sağlayıcınız bu verilere erişebilir. SSL desteği olmayan proxy üzerinden, HTTPS kullanan siteye erişirseniz, servis sağlayıcınız bu veriye ulaşamaz.

 

VPN Nedir?

VPN Nedir, VPN Ne İşe Yarar?
VPN ile Güvenli Bağlantı Kurma

VPN(Virtual Private Network)‘in türkçe karşılığı sanal özel ağdır.
Her bir evin, ofisin yada şirketin kendine ait küçük ağı olur. Yani siz modeme, bilgisayarınızı, tabletinizi yada telefonunuzu bağladığınız yerel ağ oluşturmuş olursunuz. Oluşturulan bu yerel ağa, internet üzerinden erişmek güvenlik açığı oluşturabilir. VPN ile şirketinizde yada ofisinizde bulunan yerel ağa katılmış olursunuz yada internet üzerinden yerel bir ağ oluşturursunuz.
Günümüzdeki kullanıcılar, internette erişilemeyen sitelere erişim sağlamak için VPN kullanıyor.

VPN’e bağlandığınızda, bilgisayar ile arasındaki bu bağlantı, kablo ile bağlanmış gibi gözükür. Veriler bu sanal kablo üzerinden şifrelenmiş biçimde geçer.

 

VPN ile Proxy Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • VPN’nin, proxy’ye göre kullanım alanları daha fazladır.
 • VPN, proxy’den daha güvenlidir.
 • VPN ile HTTP ve HTTPS protokolü ile gezinebilirken, proxy ile sadece http protokolü ile gezinebilirsiniz.

 

Ne Zaman VPN, Ne zaman Proxy Kullanmalıyım?

Bir güvenlik duvarını aşıp, hızlıca birşeylere göz atmak isterseniz proxy’yi kullanabilirsiniz. Örneğin okuldaki ağa bağlandınız ve twitter’a engel yasağı koymuşlar. Bu durumda proxy ile duvarı aşabilirsiniz.
Bilgi : Proxy için Zenmate yada Hotspot Shield tarayıcı eklentisini kullanabilirsiniz.

Çevrimiçin güvenlik, hız, torren kullanımı, yayın izleme, sansürleri aşma yada ananimlik gibi istekleriniz var ise , VPN kullanmalısınız.
Bilgi : VPN için Hotspot Shield’i kullanabilirsiniz.

Yazıyı Paylaşmak İster misin?
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir