"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bilgisayara Yüklenmesi Gereken Programlar

Bilgisayara yüklenmesi gereken programlar, bilgisayarınızda olmayabilir veya bilgisayarınızı formatlamış yada sıfırlamış olabilirsiniz. Gerekli sürücüleri yükledikten sonra bilgisayarda bulunması gereken programları bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Böylece bu programların özelliklerinden faydalanabilir ve bilgisayarınızı daha verimli şekilde kullanabilirsiniz.
Aşağıdaki listede işinize yarayacak, işinizi kolaylaştıracak bazı programlar listelenmiştir.

WinRAR

Bu program ile dosyalarınızı, klasörlerinizi sıkıştırabilirsiniz. Ya da internette indirdiğiniz sıkıştırılmış dosyaları bu program ile dışarı aktarabilirsiniz.

 

Driver Booster

Yüklenmesi gereken programlar arasında, ilk sıralarda yer alan bir programdır. Bu program ile;
Bilgisayarınızda yüklü olan driver’ları güncelleyebilirsiniz.
Oyun oynayacaksanız, oyun hızlandırma özelliğini kullanabilirsiniz.
Ağ arızası, ses problemleri, kötü çözünürlük sorunlarını düzeltebilirsiniz.

 

Advanced SystemCare

Bellekte işe yaramayan artık dosyaları bu program ile silebilir ve sisteminizi en iyi hale getirebilirsiniz.

 

IObit

Bilgisayarınızdan kaldırmış olduğunuz her program tamamen silinmeyebilir. Kayıt defterinde bazı kalıntılar olabilir. Bu program ile kaldırmak istediğiniz programı, kalıntı kalmayacak şekilde silebilirsiniz. Ayrıca kaldıramadığınız yazılımları da, sorunsuz bir şekilde kaldırabilirsiniz.

 

Office Programları

Bilgisayarda kesinlikle bulunması gereken programlardan diğerleride office programlarıdır. Bu programlar ile belge hazırlayabilir, sunum hazırlayabilir ve daha birçok şeyler yapabilirsiniz.

 

Avast Ant

Antivirüs programları her daim tetikte olduğu için, bilgisayarınızı yorabilir, hızını yaaşlatabilir, lakin gerekli bir yazılımdır. Eğer iyi bir bilgisayar kullanıcısı değilseniz, antivirüs programını kurmak pc’nin sağlığı için iyi olacaktır.
Ücretli ve ücretsiz antivirüs programları bulunmaktadır. Eğer ücretsiz bir antivirüs program arıyorsanız, avast antivirüs free programını kullanabilirsiniz.

 

Hotspot Shield

Bilgisayarınıza vpn programı kurabilirsiniz. Vpn ile bir sunucuya bağlanırken direk o sunucuya bağlanmazsınız. Sunucu ile araya, bir ara sunucu girer. Örneğin vpn kullanmadan; Türkiye’de yasaklanmış bir siteye girmek istediğinizde, siteye ulaşamazsınız. Vpn ile Amerika’daki bir sunucuya bağlandığınızı varsayarsak; siteye giriş yapmak istediğinizde, ara sunucuya istek gider. Ardından asıl sunucuya istek gider. Böylece giriş yapılamayan sitelere giriş yapabilirsiniz.
Bu eylemi gerçekleştirmek için proxy’de kullanabilirsiniz. Vpn’in farkı sadece tarayıcıda şifreleme yapmaz, herhangi bir cihaz ile iletişime geçerken de bağlantı şifrelenir.
Ayrıca her vpn programı da güvenli değildir. Bazı vpn’ler yaptığınız isteklerinizi ve ip adresinizi saklayıp, dağıtma eğiliminde olabilir.
Ücretli ve ücretsiz vpn programları bulunmaktadır. Ücretsiz bir vpn kullanmak isterseniz Hotspot Shield’i kullanabilirsiniz.

 

Internet Download Manager

Bilgisayara yüklenmesi gereken programlar arasında bulunan programlardan bir diğeri de IDM’dir. İnternetten, herhangi bir siteden indirmek istediğiniz bir videoyu(film gibi) bu program ile kolayca indirebilirsiniz.

 

BlueStacks

Bu program ile bilgisayarınıza android işletim sistem kurabilirsiniz. Bilgisayarınızı, android işletim sistemine sahip telefonlar gibi kullanabilirsiniz. İstediğiniz uygulamaları, google play’den indirebilir ve kullanabilirsiniz. Örneğin telefonunuzun kaldırmadığı oyunları(pubg gibi) indirip oynabilirsiniz, yada whatsapp uygulamasını kurarak, gelen mesajları kontrol edebilir, mesaj gönderebilirsiniz.

 

Google Chrome ve Firefox

Bazı durumlarda birden fazla tarayıcı kullanmak işinize yarayabilir. Site tasarımı yapan kişilerin dışında; örneğin google chrome’dan sosyal medya hesabınıza giriş yaptınız ve aktif olarak kullandığınız 2 sosyal medya hesabınız var. Bir tarayıcıdan sürekli bir hesaptan çıkış yapıp diğer hesaba geçiş yapmak zor olabilir. Firefox gibi, bir tarayıcı daha yüklerseniz diğer hesabınıza bu tarayıcı üzerinden giriş yaparak, hesaplarınız sürekli açık kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

AnyDesk

Herhangi bir sebepten dolayı uzak bir pc’ye bağlanmanız gerekebilir.Bu program ile kolayca, bir bilgisayara uzaktan bağlanabilirsiniz.

 

Camtasia

Bu program ile bilgisayarınızda yaptığınız herhangi bir işlemin, ekran videosunu kaydedebilirsiniz.

 

VMware Workstation 15 Player

Bu program ile işletim sisteminizin içinde yeni bir işletim sistemi kurabilirsiniz.
Program kullanmak için birden çok sebep olabilir.
Örneğin;
Linux tabanlı bir işletim sistemini incelemek istiyorsunuz. Pc’nizi formatlayarak bu işlemi yapmak yerine bu program ile işletim sistemini kurabilirsiniz.
Bir programcısınız ve yazdığınız bir programı denemek için farklı işletim sistemlerine sahip pc’leriniz yok diyelim. Bu program ile farklı işletim sistemleri kurarak programınızın başarılı bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.
Yada bilgisayarınıza bir program yükleyeceksiniz ama programdan şüphe ediyorsunuz. Bu durumda bu program ile işletim sistemi kurabilir ve programı ilk olarak bu program ile kurduğunuz işletim sisteminde deneyebilirsiniz. Böylece zararlı bir program ise sizin pc’niz değil, sanal olarak kurduğunuz işletim sistemi çöker.
Sanal makine için birde çok program bulunmaktadır. VMware Workstation 15 Player’da bunlardan bir tanesidir.

Yazıyı Paylaşmak İster misin?
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir